Hayallerin Kırsal Kalkınma’da Birleşmesi: K.Ö.Y. Projesi

Ekleyen | Yayın tarihi:2014-04-23 16:16:39

Köye Öğrenci Yardımı (K.Ö.Y.) Projesi kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenen AkademiK.Ö.Y Kongre’si 14-17 Mart tarihleri arasında düzenlendi. YAŞÖM’ümüzü temsilen Aleksandra, Barış (ben) ve Yücel olarak yerimizi aldık.

“Biz bir HAYAL kurduk” anlayışıyla yola çıkan ve yollarına şevkle  devam eden K.Ö.Y. Projesi Gönüllüleri…  Bursa – Uludağ Üniversitesi çıkış noktası olsa da arkadaşlarımız bu projenin ülke geneline yayılması konusunda kararlılar. Bu kongre de bu düşüncenin temel taşını oluşturuyor. Projenin tanınırlığı, ülke çapında yaygınlaşması ve katılımcılarla olan etkileşimin geliştirici etkisi… Kongre süresince misafirperverlikleri, sorulara özenle verdikleri cevaplar bunun güzel örnekleriydi.

K.Ö.Y. Projesi ile “Kırsal Kalkınma” hedefleniyor. Yapılan ön çalışmalarla ihtiyaç bölgesi belirleniyor ve çalışmalar başlıyor. Bölgedeki çocuklarla haftalık, planlı çalışmalar yapılıyor. Bu süreçte gelişime bölgedeki halk da dahil ediliyor. Oluşturulan kültür evi ile kadınlara, köy kahvehanesinde de erkeklere haftalık eğitimler veriliyor. Unutmamakta fayda var… Kültür Evi ile çocuklara çeşitli etkinliklerle beceri kazandırılıyor. Bölgede yapılan zirai, tıbbi araştırmalar ile bölgenin ihtiyaçları saptanıyor ve bununla ilgili bilgilendirme çalışmaları yapılıyor. Projenin en önemli noktalarından biri de sadece yerel kaynakları kullanıp, dışa bağımlı olma ihtimalinden kaçınılmasıdır.

Yazımızın sonunda bu proje ile ilgili internet adreslerini paylaşacağız elbet. Onun öncesinde bizleri etkileyen birkaç duruma göz