Öğrenen Öğrenmenin Neresinde?

Ekleyen | Yayın tarihi:2014-04-23 16:26:32

YouthPass ve Yaygın Eğitim

YAŞÖM olarak hareketsizliğin bizi çok yorduğunu bildiğimizden beri bir koşuşturmaca içerisindeyiz.  Bursa’da çok verimli geçen bir AkademiK.Ö.Y. Kongresi’nden sonra bu sefer de bir başka eğitim için Antalya – Adrasan’da bulunacaktım. Ulusal Ajans’ın 18 – 20 Mart tarihleri arasında düzenlediği “YouthPass ve Yaygın Eğitimin Tanınırlığı” Eğitim Kursu ile yeni bir maceraya atılmış oldum.

Türkiye’nin çeşitli illerinden bu eğitim için gelen 26 katılımcının yanı sıra aynı tarihte başlayan başka bir eğitimin (Eylem 4.3-3.12 Gençlik Çalışanları ve Gençlik Kuruluşları için Eğitim ve Ağ Kurma) katılımcıları ile de tanışma, kaynaşma fırsatı bulduk.

Eğitimin ne ile ilgili olduğundan bahsetmek gerekirse… YouthPass , Gençlik Programının geçerli kılınması ve tanınmasının aracı olan bir sertifikadır. Yaygın Öğrenim ise hedef grubun istek, ihtiyaçlarına göre şekillenen uygulama odaklı bir öğrenim metodudur.

Eğitim başlangıcında öğrenme çeşitlerinin (Formal, Non-Formal ve In-Formal) özelliklerine göre değerlendirmesini yaptık ve bunlardan