Küresel Vatandaşlık Temasında Bir Gençlik Festivali: GapGenç Siirt

Ekleyen | Yayın tarihi:2014-04-23 16:50:20

“Küresel Vatandaşlık” teması ile 4.sü Siirt’te düzenlenen GapGenç Festivali’ne YAŞÖM ve GENÇTUR olarak katılım gösterdik.  4-7 Mayıs arasında gerçekleşen festivalde; paneller, atölyeler, gösteriler ve sergiler katılımcıların değerlendirmesi gereken olanakları sunuyordu. Ancak bölgede yaşayan halk için konserler daha ilgi çekiciydi ve en büyük katılımları yine bu konserler aldı.

Katılımcıların Kızılay çadırlarında konakladığı festivalde yağmurun şiddeti zor anların yaşanmasına sebep oldu. Öyle ki son gün konserleri de tamamlanamadı. Aktiviteler genel itibariyle Siirt Üniversitesi’nde, kamp alanında yapıldı. Oluşturulan STK Fuar alanı da çeşitli gösterilere sahne oldu.

Festival boyunca STK Fuarı ve atölyelerde önemli roller üstlendik. Gerçekleştirdiğimiz “Sosyal Girişimcilik” ve “Başka Dilde Aşk” atölyeleri ile katılımcılarımızla eğlenceli çalışmalar yaptık ve bilgi aktarımında bulunduk. Sosyal Girişimcilik Atölyemizde; Sosyal Sorumluluk ve  Sosyal Girişimcilik konuları arasındaki farklar ele alındı. Katılımcılarımızla  beyin fırtınası sonrası sosyal girişim geliştirme örnek çalışması yapıldı (Solda). Başka Dilde Aşk Atölyemizde, Farklı kültürlere sahip iki aile ve bu farklılıkların neden olduğu çatışmalar ele alındı. Katılımcılarımız önceden belirlenen beden dilleri ile anlaşmaya çalıştılar ve oldukça eğlendiler (Sağda)

STK Fuarı’nda ise hem merkezimizden hem de çalışmalarımızdan bashetme imkanı bulduk. Görücüye çıkardığımız Doğu-Batı Kampımız yoğun ilgi gördü ve başvurular için form yetiştirmekte zorluk çektik. Umuyo