Çocuğun Ne Kadar Farkındayız?

Ekleyen | Yayın tarihi:2014-04-26 09:54:54

Yaşayarak Öğrenme Merkezi’nin bu haftaki atölyesinin konusu çocuklardı. Çocuk, çocuk gelişimi ve çocuk hakları üzerinde durulan atölyede Barış Yılmaz ve Sami Zana Aslan kolaylaştırıcı olarak görev alırken, katılımcı sayısı 13′tü.

Uluslararası Genç Liderler Akademisi (UGLA) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi  (ÇoÇa)’nın işbirliğinde oluşturulan eğitim programında, çocuk çalışmalarında bulunan gençlere bu konuda bir farkındalık sağlamak amaç ediniliyor. Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin bilinmesi, çocuğun ve haklarının tanınması yaygınlaştırılması istenilen konular arasında yer alıyor.

Yaşayarak Öğrenme Merkezi’nde (YAŞÖM) yapılan atölyemizde katılımcılarımızdan biri 11 yaşındaki Rabia idi. Amcası olan Sami Zana ile gelen küçük misafirimiz yer yer çalışmalarımıza katıldı.

Yapılan aktivitelerle katılımcılar kısa süreliğine de olsa çocukluklarına dönme imkanı buldu. Kendi çocukluklarından örnekler verdiler ve ideal çocuk tanımlamalarını yaptılar. Çocuğun ihtiyaçları, hakları üzerine bolca konuşulan çalışmamızda, Çocuk Hakları Sözleşmesi’nden yeterince haberdar olunamadığı anlaşıldı. Sözleşme maddeleri üzerinde tartışmalar, fikir paylaşımları yaşandı. Çekinceli maddelerin (17, 29 ve 30′uncu)  yeniden gözden geçirilip anayasada yerini bulması konuşuldu.

Sözleşmenin daha çok bilinmesi konusunda hemfikir olan katılımcılarımız, ilk maddede yer alan 0 – 18 çocuk yaş kriterini de tartıştılar. Tartışmaların odağını ülkemizdeki uygulamalar oluşturdu ve bunların yeniden düzenlenmesi gerektiği belirtildi.

Sonraki aktivitelerimiz için bizi takip etmeye devam edin!  Yeni çalışmalarımızda görüşmek dileğiyle…

YAŞÖM, Ağustos 2012