DOĞU BATI SENTEZİ 2012- İzlenimler, Paylaşımlar 1

Ekleyen | Yayın tarihi:2014-04-26 11:55:35

SEDAT TEYFUR / 2012 / SİİRT

Doğu-Batı kampında yaşadığım güzellikleri ve bende yarattığı pozitif enerjiyi tamamen negatif enerji yayan bir ortamda, bir hastane odasında ve internete telefondan bağlanarak yazmak zorundayım ve bu zorundalık yüzünden böyle geç yazmak zorunda kaldım. Hastanede neden bulunduğumu sorduğunuzu düşünüyorum   Sanırım Doğu-Batı kampının güzelliklerini yaşadıktan sonra normal dünyaya alışmak biraz zor oldu ve bu adaptasyon sorunu bünyemi fazlaca zorladı.   Dünyanın çok farklı ülke ve kültürlerinden gelen bunca insanı bir arada görebileceğimi ve bu denli samimi bir ortam oluşabileceğini daha önce rüyamda görsem inanmazdım. (şimdi diyeceksiniz ki sen nasıl elde ettin iki kelime İngilizcenle bu samimi ortamı? Sanırım birşeyler paylaşabilme adına ortak bir dil o kadar da önemli değilmiş. Önemli olan insanların aynı duygu frekansında olması). Daha çok fazla edebiyat yapmak isterdim ama ne yazık ki eldeki imkanlarla ancak bu kadar yazabildim  mazur görürseniz beni mutlu edersiniz. Sizleri çok sevdim. Bir sonraki kampta beni seçmezseniz dahi zorla, korsan katılım yapacağımı biliniz   ve son bir söz Yücel için. “seneye söz bıyıksız geleceğim. :) ” Teşekkürler YAŞÖM.

 

HAYRULLAH ÖKSÜZKAYA/ 2012 / ADANA

Doğu-Batı kampı öncelikle küçük telaşlarla başlayan büyük bir merakla devam eden sevginin ve eğlencenin dibine vurulduğu çok özel bir ortamdır.Farklı ülkelerden biraraya gelen insanların kalıcı bir sevgi bağıyla hayata yeni başlangıçlar yapmasına vesile olan yegane kamptır.Fikirler,tipler,ruhlar,cinsiyetler bambaşka ama hepimizin ortak bir noktası var birliktelik duygusu çünkü biz büyük bir aileyiz. Bu kısacık kampta birlik olmayı farklılıklarımızı görüp onları ayrışmak için değil birleşmek için kullanmayı öğrendik.Farklılıklarımız bizim zenginliğimizdir,hepimiz birbirimizden farklıyız ve bu farklılığın farkındayız bu kampta başlayan sıcak arkadaşlık bağlarımızla ve farkındalığımızla gelecekte farklılıklar yaratacağız sevgilerle…

BILJANA BEDRICIC / 2012 / BELGRADE-BELGRAD SIRBİSTAN

Something about East West Camp

For me this was the first time, not only in East West Camp, but also in Turkey in general. What I expected was another intercultural setting where we can share our life stories while we are living and learning together. In this way I was excited to meet new people from different backgrounds, with values which may not be equal to mine.

I may say I felt confident about how easy it will be to learn from others, and about my flexibility in terms of adapting to the mixture of ideas. The thing that touched me the most is the fact that we created a safe environment where equality was spread, and acceptance widely shared. All participants had contributed in their own way to the feeling of oneness, and so many times without using verbal language.

Feeling open to others, and just willingness to communicate with each other was enough to share quality time together. For me it all had deeper meaning, and had affected me on so many levels. I really appreciate everyones effort and at the same time honesty in the relationships we created. From each event we got proper feedback which helped us create reasonable solutions for everyday challenges.

In the end I am filled with the feeling of gratitude to each and every person I met, for all the lessons learned and the great time we had. It was an environment that got me going all the way, and which kept me motivated and willing to contribute with all my heart. It was not just another intercultural camp, it was more profound experience of positive exchange.

Thank you!

İBRAHİM HALİL TÜR / 2012 / BATMAN

Her şey nette boş boş dolanmamla başladı, siteden siteye atlarken birden doğu batı kampı başvuru formunu doldururken gördüm kendimi, gel zaman git zaman ben başvurduğumu bile unutadurayim bana kabul maili geldi.
Daha önce hiç böyle bir kampa katılmamış olduğumdan olsa gerek kendimi bi garip hissetmeye başladım. Acaba kamp nasıl olacak?? Kimler katılacak?? katılımcılarla hemen kaynaşır mıyım. . . gibi birsürü soru aklımı çeledursun içim bi ayrı kıpır kıpır.
Yeni arkadaşlıklar, farklı fikir ve düşüncelerin bir arada olması, farklı kültürleri bir arada yaşama fırsatımın olması, yeni yeni insanların hayatlarına dokunabilme fırsatı beni çok heyecanlandırıyordu. bunları düşünüyor olup evrene pozitif enerji yollamaktan olsa gerek az çok hayal ettiğim her şeyle karşılaştım. Oradaki herkes hayatıma dokunabildi, birbirimizin hayatına dokunabilmeyi başardıysak ne mutlu bize. Hayatı yaşayarak öğreniyoruz.
hepinizi seviyorum. Muahhhhh

YAŞÖM, Eylül 2012