Gönüllüler Ne İster? Kuruluşlar Ne Vaat Eder?

Ekleyen | Yayın tarihi:2014-04-26 13:01:14

“Yaşayarak Öğrenme”  anlayışıyla hem kendi deneyimlerini ortaya koyan hem de başkalarının deneyimlerinden istifade etmeye çalışan Yaşayarak Öğrenme Merkezi gönüllüleri, bu kez adres Ankara’daydı. Türkiye Ulusal Ajansı tarafından düzenlenen “Sürdürülebilir Gönüllülük” adlı eğitim kursuna merkezin gönüllülerinden Barış Yılmaz katıldı.

SürdürülebilirGönüllülükDSC_2654

Gönüllü yönetimi, ekip çalışması ve etkin medya kullanımı odağından gerçekleşen eğitimde, gönüllü – kuruluş arasındaki bağın önemine dikkat çekildi. Gönüllü ile gençlik çalışanı arasındaki ayrım, mevcut gönüllülerin motivasyonu ve gönüllü adaylarıyla sağlanacak iletişim de eğitimi yönlendiren başlıca konulardı.

Eğitim boyunca yapılan farklı grup çalışmaları ve aktiviteler ile katılımcılar arasındaki etkileşimi sağlamaya çalışan eğitmen ekibine ve bu durumun oluşmasına katkısını esirgemeyen katılımcılara teşekkürü hatırlamakta fayda görüyoruz.

Yaşayarak Öğrenme Merkezi olarak, bu eğitimde elde edilen çıktıları, yapılacak mini atölye ile paylaşmayı hedefliyor. Yakın zamanda tarihi belirlenecek olan bu atölye çalışmasıyla birlikte, kurulacak etkileşimin bu konuyla ilgili bilgilerimizi, farkındalığımıza olumlu katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

“Gönüllüler ne ister? Kuruluşlar ne vaat eder?”  bu sorulara verilecek ortak bir cevabımız olamayabilir. Buna rağmen emin olabiliriz ki, kuracağımız etkili bir iletişim ve karşılıklı anlayış ile çözüme daha yakın olacağız. Oluşturacağımız “Gönül Bağı” bu konuda bize iyi bir rehber olacaktır.

YAŞÖM, Mayıs 2013