Hırvatistan’dan Gelen Müzik Sesi!

Ekleyen | Yayın tarihi:2014-04-26 13:07:09

YAŞÖM’de geçirdiğim dolu dolu bir ayın sonunda, Hırvatistan’da düzenlenecek olan bu AB  projesine gitmek için koordinatörümüz Efehan’a başvurduğumda açıkçası proje için seçilebileceğim hiç aklımda yoktu. Derken birgün Efe’den gelen mesajla başladım hazırlıklara. Üstelik bir şans olarak da aynı anda YAŞÖM’de gönüllülüğe başladığımız yakın arkadaşım Vasfiye de benimle birlikte seçilmişti.Uçak biletleriydi, vizeydi derken uçağa bindiğimizde artık herşey geride kalmıştı. Zagreb’de geçirdiğimiz güzel bir günün ardından KRK adında muhteşem bir adada olan projemize gitmek için yola koyulduk.

Toplam da 8 ülkeden 30 katılımcının bulunduğu projenin adı “Music and Singing as Media for Youth Work” idi. Projenin amacı, gençlerle ve çocuklarla çalışan katılımcıları bir araya getirerek, müziği ve şarkı söylemeyi gençlerle ve çocuklarla yapılacak gelecekteki çalışmalarda nasıl kullanabileceğimizi, yaptığımız çalışmalarla ve etkinliklerle hep birlikte bulmaktı. 7 gün boyunca  müzikli, eğlenceli dolu dolu bir program izledik. İlk 3 gün sabah ve akşam 2 ders şeklinde çok iyi bir müzik eğitmeninden temel ses eğitimi dersleri aldık. Hatta eğitmenimiz bizden o kadar memnun kaldı ki programımız da olmamasına rağmen son güne kadar bize ders vermek istedi. Pek çok kez gruplar halinde çalışma fırsatları bulduk. Çok güzel ve değişik yeni işler, projeler ile ortaklıklar ortaya çıktı. 

Yaptığımız çalışmaların yanında eğlenmediğimiz zaman olmadı diyebilirim. Eh konumuz müzik ve şarkı söylemek olunca haliyle 7×24 hiç bitmeyen  müziğimiz ve danslarımız vardı. Özellikle de kültürel gece de Ankara havasında bütün grubu istisnasız oynatmamız en çok eğlendiğimiz anlardan bir tanesiydi. Proje ekibinin bizim için hazırladığı “Hazine Avı” oyununun sonunda korsanlar olarak kazandığımız ödüller inanılmazdı. Projenin yapıldığı yer, Adriatik’in kıyısında muhteşem bir yazlık mekan olunca haliyle yüzmemek için kendimizi tutmak imkansızdı. Hırvat arkadaşlarımıza göre su çok soğuk da olsa, vaktimiz olsaydı eğer ben o suda 5 saat bile kalabilirdim. Geçirdiğimiz muhteşem haftanın içinde Hırvat ekibimizin, iki farklı günde,bizim için ayarladığı iki tarihi yere olan gezinin ardından geç saatlere kadar oturduğumuz mekanlarda keyfimize de diyecek yoktu doğrusu. Ayrılık günü gelip çattığında verdiğimiz karokeli veda partisinde hepimiz mutlu bir burukluk içindeydik.

Adadan ayrılıp tekrardan Zagreb’te bir gece geçirmek için Vasfiye ile geldiğimizde ilk geldiğimizdeki kadar eğlenemediğimizi farkettik çünkü bu güzel şehirden ve ülkeden ayrılma vaktimiz gelmişti. Sabah olup da İstanbul’a, evimize geri dönmek üzere -elbette duty free alışverişimizden sonra- uçağımıza bindiğimizde ikimiz de hala, proje sırasında öğrendiğimiz şarkıyı mırıldanıyorduk.

hırvatistan4

Sevgiler,

Meryem Aydın

YAŞÖM, Mayıs 2013