Sosyal Medya ve Biz

Ekleyen | Yayın tarihi:2014-04-28 14:18:31

Tarihler 19 Nisan Cuma gününü gösteriyordu. Peygamberler şehri Şanlıurfa’ya gittim. Geliş amacım Tuncay’ın uzun zamandır yapmak istediği “Sosyal Medya ve Biz” adlı ufak eğitim semineriydi. Şanlıurfa’daki Veteriner Hekimliği Gelişim Derneği’nin kurucusu ve de YAŞÖM’ün en eski gönüllüsü Tuncay’ın misafiriydim. Cuma günü indiğim gibi kendimi GAP Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlüğü’nde buldum. Aslında oraya gidişim o kadar kolay olmadı! En az 30 dakika 3 durak arasında git gel ile geçti kime sorduysam başka bir otobüsü veya başka bir durağı gösteriyor. Sonunda zor da olsa sorunu çözdüm ve mekana ulaştım! Gider gitmez hizmet başladı.Kaçak çaymış yemekmiş… Dern öğleden sonra saha çalışmasından geldi Tuncay hekim önlüğü ile başka bir tarzı vardı. Akşam kısa bir dinlenmeden sonra soluğu ocak başında aldık. Burada Tuncay’ı tanımayan yok. Terbiyesiz tavuk ve gelen meze ikramlar gözümü gönlümü doyurdu. Burada her şey dürüm şeklinde( dürmük usulü). Tam da yemeğin tadını kaçak demli çayla perçinliyordum ki burada meşhur bir de mırra varmış … Eh getirin bakalım dedim… Başta iyi başlayan yudumlar kendini açılığa bıraksa da iyiydi fakat asıl hatayı fincanı masaya koyunca başladı. ‘’ Garson bekarsa evlendirecekmişim, evliyse bahşiş verecekmişim…’’ yani selam verdik borçlu çıktık… İlerleyen saatlerde yemeğin ağırlığı bizi tatlı bir uykunun gölgesine attı…
Ertesi gün kahvaltıdan sonra eğitim vereceğim MİRBAD Kent Toplum Bilim ve Tarih Araştırmaları Derneği’nin çok amaçlı salonuna gittik. Katılımcılar gelmeden mekanı gezme şansım oldu muhteşem idi!! Büyüleyici! Bu gibi evlere “hayatlı ev” deniyormuş… Dernek Başkanı Yrd. Doç. İlker Çamkerten’in kısa dernek tanıtımından sonra Tuncay “YAŞÖM Nedir?” adlı bir sunum yaptı ve topu bana attı. Eğitime çoğunluğunu veteriner hekimlerin oluşturduğu topluluğa sosyal medya( facebook, twitter, blog…) ve interneti nasıl iyi kullanacakları hakkında bilgi verdim. Öncelikle basit şeylerin üzerinden geçtik. Dedik nedir bu ” sosyal medya ” az biraz konuyu insanların kafasında oturttuktan sonra soru cevap kısmında eğitimimi bitirdim. Eğitim sonunda dernek başkanı İlker hocamız bizi Urfa’nun en iyi kebabcısına götürdü. Yemekten sonra Balıklıgöl, hanlar, hamamlar, eski Urfa sokakları, Kuşçu Kahvesi…. Derken baya yorulmuştum ki Urfa’nın en eski El Ruha otelinde Dünya Veteriner Hekimler Günü sebebiyle yemeğe davetli olan Tuncay beni de götürdü. Hayatımda bu kadar veteriner hekimi bir arada görmemiştim. Akşamki sıra gecesine gidemesek de Tuncay konuk evlerinde bu tip gecelerle ilgili yerleri gezdirdi.
Bu tecrübeyi bana yaşatan Tuncay’a ‘Baba büyüksün!’ demeden geçemiyorum. Urfa’da YAŞÖM’ün bir şubesi gibi çalışıyor. Eğitim bahane kebap şahane.

Mert Osman Şırlakcı

YAŞÖM, Mayıs 2013