İnsan Hakları İstanbul'da!

Ekleyen | Yayın tarihi:2014-04-28 14:57:45

8-14 Haziran tarihleri arasında katıldığım, insan hakları ve sosyal dahil etme konu baÅŸlıklı, INCLUSIV-E adlı eÄŸitim projesinden döndükten sonra herkese merhaba!

Tüm katılımcılar otele vardıktan sonra terasta gerçekleÅŸen ufak kutlamadan sonra hemen sohbet etmeye baÅŸladık. Avrupa’nın birçok ülkesinden gelen katılımcıların sordukları ilk ÅŸey tahmin edeceÄŸiniz üzere, Gezi Parkı’yla baÅŸlayan ve devam eden eylemlerle ilgiliydi. Tüm gece boyunca eylemlerden, polisin sert müdahalesinden ve daha bir sürü ÅŸeyden konuÅŸtuk.

Ä°kinci günde sabah canlanmamız için oynadığımız oyunlardan sonra ülkelerimizdeki sosyal dışlanmalara, ayrımcılıklara ve hak ihlallerine örnek vererek tartışmalar yaptık. Türkler olarak, ülkemizdeki Türk-Kürt, Alevi-Sünni ve mahkemelerdeki adil olmayan yargılama ve tutukluluk sürelerinin uzun olması sorunlarından bahsettik. Romanya’da Roma çocukları diye bir azınlık grubu olduÄŸunu, Ä°zlanda’da ise Polonyalı ve diÄŸer yabancı ülke vatandaÅŸlarıyla ilgili dil sorunlarının en büyük sıkıntılardan biri olduÄŸunu, Yunanistan sınırında mültecilere yapılan iÅŸkenceleri ve daha fazlasını öÄŸrendik.

Özellikle bu konuyla ilgili yaptığımız aktivitelerden birkaçı çok eÄŸlenceliyken, bazıları da hayatımızda fark etmeden ne tür ayrımcılıklar yaptığımızı, kimleri fark etmeden dışladığımızı ve alışkanlıklarımızı sorgulamamız açısından müthiÅŸ bir etki yarattı. Kendi adıma söyleyebilirim ki, bu konularla ilgili biri olduÄŸum, eÄŸitimlere katıldığım halde hala bazı konularda ön yargılarım olduÄŸunu, fark etmeden kendi hayatımdaki insanları sahip oldukları veya olmadıkları imkanlar yüzünden otomatik olarak dışladığımı fark ettim.

Sonraki günlerde bu problemlerin çözümü için nasıl bir yol izlenmeli, ülkemizde neler yapabiliriz bunların üzerine eÄŸildik. Özellikle Avrupa Komisyonu(Council of Europe) Ä°nsan Hakları SözleÅŸmesi’nin ve Avrupa BirliÄŸi Ä°nsan Hakları SözleÅŸmesi‘nin maddelerinin neler olduÄŸunu, nasıl uygulanması gerektiÄŸini öÄŸrendik. Ayrıca sözleÅŸmelerden birkaç maddeyi gruplara ayrılıp, canlandırma yöntemiyle anlatmaya çalıştığımızda diÄŸer grupların tahmin ederken verdiÄŸi cevaplar gerçekten çok güldürdü bizi.

EÄŸitimin senin için can alıcı noktası ne diye soracak olursanız cevabım çok net. Avrupa’nın farklı farklı ülkelerinden gençleri bir araya getirip, eÄŸitim zamanı dışında, diÄŸer Türk arkadaÅŸlarımızla birlikte Gezi Parkı’na götürdüÄŸümüzde oradaki birliÄŸi, dayanışmayı gördüklerinde suratlarındaki ifade paha biçilemezdi. BeÅŸ kuruÅŸ ödemeden parktaki bir semaverden aldığımız çayları içerken söyledikleri ise bizi gerçekten mutlu etti. Buraya gelmeden önce çok endiÅŸeli olduklarını, sınır dışı edilmek korkusuyla rahat gezip göremeyiz diye düÅŸündüklerini ve burada gerçekten olan biteni görmek istediklerini söylediler. Ve buraya geldikten sonra televizyonda, internette gördükleri Gezi Parkı’ndaki kütüphaneyi onlara göstermek, bir kitap hediye etmek bizim için gerçekten ayrı bir zevkti.

Bana kazandırdıklarını saya saya bitiremeyeceÄŸim, özellikle Türkiye’nin içinde bulunduÄŸu durumu farklı ülkeden insanlara canlı canlı göstermek açısından güzel zamanlar yaÅŸadığım bir haftanın sonunda hepinize güzel günler diliyorum..

Soru: Bu projeye nasıl katıldın?

YaÅŸayarak ÖÄŸrenme Merkezi gönüllüsü olduÄŸumdan, Ulusal Ajans’sın sitesinde yer alan duyuruları sürekli takip ediyorum. EÄŸitim kursunun konusu ve tarihleri bana uygun olduÄŸundan baÅŸvurdum ve kabul edildim. (www.ua.gov.tr)

Soru: Ben de bu tarz eğitimlere katılabilir miyim?

Tabi ki. YAÅžÖM’ün gönüllülerinden biri olun, etkinliklerimizde görev alın ve YAÅžÖM’ün aktif gönüllüsü olduktan sonra siz de bu tarz ve birçok farklı projeye baÅŸvurup gidebilirsiniz :)

Soru:Bu projeler hakkında ve YAÅžÖM hakkında daha fazla bilgi nasıl edinirim?

Gençlik programı ve bu tarz proje duyuruları için–> http://goo.gl/xihgd

YAÅžÖM hakkında bilgi için–> http://goo.gl/cWlau adresini ziyaret edebilir, iletisim@yasom.org adresine mail atabilirsiniz.