Moldova'da Dansla Yaygın ve Kültürlerarası Öğrenme!

Ekleyen | Yayın tarihi:2014-04-28 15:45:31

İlk proje deneyimim olan ”Move it” 28 Eylül-6 Ekim tarihleri arasında başkent Kişinev’e 25 km uzaklığında Kosteşti gölünün kenarındaki turistik komplekste gerçekleşti. YAŞÖM ‘de geçirdiğim 1 yıllık gönüllülüğüm süresince her projeye gidenin ”mutlaka” diyerek tavsiye ettiği, daha önce Moldova’da 6 ay EVS yapan Berkhan’ın ve yine Kişinev ‘de proje deneyimi yaşayan Yücel’in destekleriyle benim için efsane ülke olan Moldova’daki proje çağrısını duyunca hiç düşünmeden biletimi aldım. İyi ki oradaydım dediğim ve Letonya , Ukrayna , İspanya , Yunanistan, Ermenistan , Moldova , Romanya , İsviçre ‘den 22 arkadaş edindiğim dolu dolu 8 gün göz açıp kapyana kadar geçti .

Projemiz; dans ve müzik teması üzerinden yaygın ve kültürlerarası öğrenme yoluyla gençlik liderleri ve çalışanlarını bir araya getirdi. İlk gün tanışma oyunları ve bulunduğumuz ortama alışmakla geçirdik. Konakladığımız tesis ve proje ev sahibi olan kuruluş ADVIT evimizde hissetmemiz için elinden geleni yaptı.  Kadın ve erkek rolleri, kültürel çeşitlilik, tabular, toplumda dışlanan kişiler, sosyal engeller gibi pek çok konuda oturumlar düzenledik, bu sırada hararetli tartışmalarla farklılıklarımızı ortaya koyduk. Bunları yaparken hoşgörü ve bol kahkaha ile eğlendik. İkinci gün organizasyon fuarında her katılımcı kendi gönüllü organizasyonunu tanıttı ve yaptıklarını anlattı.

Kosteşti gezimiz sırasında yerel halkın misafirperverliği ile Moldova’ya bir kez daha ısındık. Zira dünyada eşi olmayan lezzette üzümlerinden bir kasa hediye ettiler. Bu sırada bize verilen ”görev” leri yerine getirmek için yerel insanlarla fotoğraf çektirip kaynaştık. Her anı ayrı özel olan günlerimizin en çarpıcı bölümü Kişinev ‘de engelli eğitim merkezi ziyaretimiz oldu. Kısıtlı bir bütçeyle harikalar yaratmaları gözlerimizi doldurdu.

Kültür gecelerinde 8 farklı ülkenin yemek, içecek, dans ve müziklerini öğrenmemizin yanında biz de – orada tanıştığım iki Türk arkadaşımla birlikte – ayran, lokum, menemen, rakı, Türk kahvemizi ikram edip, damat halayı ile dans edip ülkemizden bahsettik. Bu arada ilk günler bize önyargı ile yaklaşmayan Ermenistan’da gazetecilik yapan iki arkadaşımızla ülkelerarası politik sorunlar hakkında konuştuk. Projenin altın noktası ilk günlerdeki soğukluğun ardından yaptığımız oturumdan sonra onlarla dost olmamızdı. Böylece duvarların nasıl yıkıldığını ve insan bazında aslında hiçbir olumsuz duygunun yer almadığıydı.

İşte burada o röportajın detayları ve projemizin Ermeni basınındaki haberi…

 

http://armenpress.am/eng/news/735542/hay-ev-turq-eritasardnery-erku-erkrneri-hamagortsakcutyan.html

http://armenpress.am/eng/news/734814/armenpress.am

Sevgiler ,

Samime Durmaz

YAŞÖM, Ekim 2013