Duygusal Zeka Atölyesi: Duygular mı bizi yoksa biz mi duyguları yönetiyoruz?

Ekleyen | Yayın tarihi:2014-05-18 19:51:14

Sanırım bu soruya cevap vermek isteyenlerimizin birçoğu, benim gibi anında “şu, şudur!” diye cevap verememiştir. ‘’En sevdiğin renk nedir? Hangi takımı tutuyorsun?’’ gibi pat diye cevap verilesi bir soru değil çünkü. İşte, YAŞÖM’ün düzenlediği duygusal zeka atölyesinde hepimiz bir bakıma bu soruya cevap bulmaya çalıştık.

Konusunun oldukça ilgi çekici olmasının yanı sıra, afişteki bu slogan da oldukça dikkatimi çekmiş ve atölyeye katılmam için beni daha istekli kılmıştı. Elbette sorunun cevabında kendim için bir tahminim vardı ve bu, duygularımın beni yönettiği savına yönelikti. Yine de atölyeden sonra bunu tekrar düşünmeye karar verdim.

Atölye nasıldı?
Bir kere bence en önemlisi bir sürü yeni arkadaşım oldu. Bir şeyler öğrenmek, yaşamlarını daha zengin kılmak için gelen 20-25 civarında gençtik. Burada “duygusal zeka ile ilgilenmek” paydası altında tanışma fırsatı bulduk, güldük, eğlendik. YAŞÖM gönüllülerinden Volkan, bize konuya ilişkin slayt ve etkinlik destekli bir anlatım yaptı. Yer yer bizler de katıldık. Hayatta karşılaştığımız sorunların soru versiyonlarına, hep birlikte cevaplar aradık. Duygunun ve duygusal zekanın kısa tanımlarından, EQ’nun IQ kadar önemli olduğundan, EQ’nun hayatımızı nasıl etkilediğinden bahsettik. Daniel Goleman diye bir isimden oraya gidene kadar haberdar değildim; bay Goleman da artık amigdelalarımızda!
Volkan İncekara’nın iş hayatına başlamış olması, bize verdiği örneklere de oldukça yansımıştı. Geçen seneki atölyede daha farklıymış. YAŞÖM gönüllülerinden İsmail’in yer yer araya girip kişisel gelişim hakkında bizlere “atölye içinde atölye” sunması da, bugün yüzümde tebessüm oluşturan detaylardan.

Atölye sonlandığında fotoğraflar çekildik, bugün o resimlere baktığımda hepimizin bu organizasyondan mutlu ayrıldığını görüyorum. Her yönüyle gönüllülük esasına dayalı bir organizasyonda bulunmak, beni de çok mutlu etti. Gençlerin bir çıkarları olmadan bir şeyler öğrenmeyi /öğretmeyi amaçlamış olması çok çok gurur verici. Kendini geliştirmek isteyen insandan zarar gelmez.

İşte tüm kapsamda YAŞÖM ekibine böyle bir ortam oluşturdukları için çokça teşekkürler, bir başka atölyede tekrar görüşmek dileğiyle!

Esra İlknur KARADAŞ

YAŞÖM, Şubat 2014