MS Excel Atölyesi

Ekleyen | Yayın tarihi:2014-05-18 19:56:36

 

“MS Excel nedir?” dediğimizde herkesin aklına aşağı yukarı tablolar gelir. Sizin de tahmin ettiğiniz gibi, her türlü veriyi (özellikle sayısal verileri) tablolar ya da listeler halinde tutma ve bu verilerler ilgili ihtiyaç duyacağınız tüm hesaplamaları ve analizleri yapma imkanı sunan bir uygulama programıdır.

Tahmin ediyorum ki şirketlerde işletim sistemlerinden sonra en çok kullanılan Microsoft yazılımı Excel.  Nedeni ise gayet net, kullanım kolaylığı ve datayı organize bir halde tutması. Aslında hepimiz Excel’i az buz biliriz ama çok azımız Excel’i bu kadar popüler kılan detaylardan haberdarız.

Bu atölyede Excel’in en sık kullanılan ve en işe yarayan fonksiyonlarını öğrendik. Atölyeyi veren arkadaşımız Emre’nin dediğine göre önemli bir iş görüşmesinde Excel ile alakalı her türlü soruda şov yapabileceğiz artık.  Zaten onun anlattıklarını uygulamalı olarak çözebildiğimizde tüm katılımcılarda bir şaşkınlık, “neler yapılabiliyormuş da haberimiz yokmuş” edası vardı.

İlk olarak en basitinden başlayıp programın yukarısında yer alan panellerdekilere göz attık,ardından panel içeriklerini daha detaylı inceleyip Emre’nin bizler için hazırlamış olduğu örnek dosyalar üzerinde basit toplama, çıkarma, ortalama alma formülleri yazmaya başladık. Formüllerin zorluğunu yavaş yavaş arttırarak iç içe geçmiş “eğer(if)”lere kadar geldik.Düşeyaralar (vlookup), eğersay (countif) gibi konuları da işledik.Atölyede en çok formüller üzerinde durduk.Ayrıca grafikleri, filtreleri ve Pivot tabloları da öğrendik.Pivot tablo tüm verileri şahane şekilde özetleyen bir tablo. Tüm hayatımı pivot tablo olarak görmek isterdim ben şahsen.

İki günlük bir eğitimde Excel’e dair pek çok şey öğrendik, bir o kadar da öğrenemediğimiz şeyler var. Bence bir kişi bu yazılımı % 100 kapasiteyle kullanılabilirse olağanüstü şeyler ortaya çıkabilir. Çünkü bir yerde beyin fırtınası gibi. Sayfalar arası, veriler arası, Exceller arası köprüler kuruyorsun ve istediğin gibi ulaşabiliyorsun tüm bilgilere. Excel ile veriler ile ilgili grafikler çizebilir, kolay ve hızlı bir şekilde raporlar, özetler hazırlayabilir, istenilen verilere ulaşabilir, sıralayabilir, sorgulayabilirsiniz.

İşin belki felsefik boyutu olacak ama bir kere daha her şeyin ayrıntılarda gizli olduğunu öğrendim bu atölye sayesinde. Uzunca yazılan bir formülde tek bir kitleme hatası (bu kitleme hatası da f4’e basmayı unutmak bu arada), tüm sonuçları nasıl değiştirebiliyor gördük. Formüller yazılırken her bir harfin, tırnak işaretinin, bir boşluğun bile ne denli önemli olduğunu, eksik ya da fazla girilen tek bir karakterin kelebek etkisi gibi her şeyi değiştirdiğini yaşayarak öğrendik.

Mantık, matematik, (kendi açımdan) felsefi boyutları olan, bolca şaşırdığım, keyifli bir atölyeydi. Kesinlikle Excel’i kurcalamalı ve verilen örnekleri unutmamak, akılda kalması adına yeniden çözmek gerek. Katılımcı arkadaşlara ve atölyeyi veren arkadaşımıza bir kez daha teşekkür ediyorum.

Anıl SEZER

YAŞÖM, Mart 2014