Polonya'da Bir Eğitim Kursu

Ekleyen | Yayın tarihi:2014-05-18 20:04:56

Merhabalar,

Kuruluşumuz YAŞÖM’ü temsilen Hülya ile birlikte ‘Lets get to know – Erasmus+’ projesiyle 31 Mart – 4 Nisan 2014 tarihleri arasında Polonya’nın Puck şehrindeydik. Yoğun bir çalışma ve okul temposunun arasında, her şeyin acele bir şekilde ilerlediği bir sürecin sonunda 31 Mart’ta ayak bastığımız andan itibaren Polonya ve proje bizim için sürprizlerle doluydu.

Güzel yemekler yediğimiz sakin bir uçak yolculuğunun ardından bizi daha zorlu bir yolculuk bekliyordu. 6 saatlik bir tren seyahatinin sonunda geç saatlerde de olsa Baltık Denizi’nin küçük şehri Puck’a ulaşabildik. Tanışma ve küçük bir şehir gezisiyle başlayan proje, samimi ve güzel insanlardan oluşuyordu. Projenin ikinci gününden itibaren format değiştiren Avrupa Gençlik Projeleri yani yeni adıyla ‘Erasmus+’ hakkında eğitime başlandı. Proje ortaklarımızın büyük bölümü güçlü kuruluşlardı ve temel noktaları futboldu. Almanya, İtalya, İsrail, İsveç, Bulgaristan, Romanya, İrlanda, Polonya, Macaristan, Litvanya, İngiltere, Türkiye ve Çek Cumhuriyeti’nden oluşan katılımcıların bir kısmı profesyonel olarak çalıştıkları bu şirketlerde futbolu ırkçılığa karşı ya da toplumsal barışı sağlamak amaçlı bir araç olarak kullanarak çeşitli ülkelerde çalışmalar yürütmüşlerdi.

Eğitime gelirsek organizasyonu gerçekleştiren kuruluş konuya hakim anlatıcılara sahipti ve eğitim beklediğimden daha yoğun ve uzundu. Tüm proje boyunca etkili bir çalışmaya tabi tutulduk. Hülya ile birlikte projenin bitimine doğru hazırladığımız taslak proje, birçok kuruluşun dikkatini çekti ve özellikle İrlandalı kuruluş bu proje konusunda beraber çalışma teklifi getirdi.

Dalları çok uzun olan Erasmus+ projesi, çok fazla seçeneğe sahip ve hazırlanışı da pratik. Proje boyunca ise YAŞÖM olarak çok aktif olduğumuzu söylebiliriz.

Proje dışında Polonya’ya gelecek olursak, soğuk bir ülke olmasından kaynaklı insanlarının biraz çekingen olduğu bir kuzey ülkesi. Puck ise ülkenin en kuzeyinde, Baltık Denizi’ne kıyısı bulunan küçük bir tatil kasabası. Lehler için yıllarca komünist rejimle yönetilmesine karşın Avrupa Birliğini ve Avrupalı olmayı benimsemiş bir topluluk diyebiliriz. Özellikle şehirlerini geliştirmeye yönelik bir çabaları var ve günümüzde kentlerde gökdelenler ve yeni yapılar görmek mümkün. Slavik aksanlı bir dil olsa da telaffuzu oldukça zor olan Lehçe, sokaklarda çok sayıda İngilizce bilen insan olmadığından dolayı Polonya’da yabancılar için gerekli bir dil. Dünyanın en lezzetli mutfaklarından birine sahip olduğumuz göze alınırsa yurtdışında yemek bizler için önemli bir problem, bununla beraber Polonya mutfağı lezzetli yemeklere sahip değil. Sokaklarda çok sayıda Türk restoranına ve kebap shoplara rastlamanız mümkün. Başta II. Dünya Savaşı olmak üzere çok sayıda tarihi trajedi atlatan Polonya, bu günleri geride bırakmak ister gibi bir havaya sahip. Slav kökenli olsalar da Lehler, Ruslarla karıştırılmayı pek sevmiyor. Başkent Varşova ise, genel olarak düzenli ve sakin. Özellikle ‘Eski Şehir’ olarak nitelendirdikleri bölüm oldukça güzel ve çok sayıda turisti kendine çekiyor. Varşova’da gece hayatı da oldukça hızlı. Genel olarak Polonya, zannedilenin aksine gelişen ve ilerleyen bir ülke konumunda.

Kısacası yoğun iş ve okul temposunun arasında gittiğimiz proje, eğitiminin yoğunluğu nedeniyle oldukça yararlı ve etkiliydi. Polonya gibi güzel bir ülkede olunca da proje daha harika bir hale geldi. YAŞÖM’ü ve Türkiye’yi tanıtma açısından verimliydi.

Yeni projelerde görüşmek üzere, sevgiyle kalın.

Yiğit Uysal

YAŞÖM, Mayıs 2014